Как Фейсбук ще се бори с дезинформацията
Това спира споделянето на измамна информация и намалява броя на хората, които я виждат. Ограничава се и разпространението на страници и домейни, които многократно споделят фалшиви новини, като се премахва и опцията им за реклама. Маркирайки дадено съдържание като фалшиво, Фейсбук предупреждава хората, които го виждат или се опитват да го споделят, че информацията в него е невярна.
„Ние като проверители търсим първоизточника на информацията, дали снимката е съотносима към съдържанието, темите се подбират по тяхната обществена значимост, дали има интерес към дадена тема и как тази тема е достигнала до хората, колко често е била споделяна“, посочи още Росен Босев.
„Проверката на съдържанието във Фейсбук е една част от работата на агенция Франс прес по проверка на данните. Конкретно за България Фейсбук е може да се каже господстващата социална мрежа на пазара. Когато някой има съмнение, той може да подаде доклад за някоя информация, така всеки може да бъде полезен в борбата с фалшивите новини“, каза още журналистът.
Той допълни, че програмата не предвижда изтриване на публикациите. Съмнителните публикации ще са обозначени, че са квалифицирани като подвеждащи или неверни.