Няма да се намаляват максималните дни болнични, издавани от личните лекари
Националният съвет за тристранно сътрудничество (НСТС) не постигна споразумение по всички мерки за намаляване на злоупотребите с болнични. На днешното заседание Националният осигурителен институт оттегли предложението си за намаляване на максималния брой дни болнични, които могат да бъдат издавани накуп. Предложението беше личните лекари да могат да издават само 7 вместо сегашните 14 дни болнични, а лекарските консултативни комисии да могат да издават 20, а не 30 дни болнични. Синдикатите бяха против с аргумента, че намаляването на дните ще застраши здравето на хората. Ваня Григорова от КТ „Подкрепа“ изтъкна, че предложението няма да доведе до повече контрол или до намаляване на фалшивите болнични. „То е против правата на гражданите и работниците“, смята тя. Мярката не беше подкрепена и от съсловните организации на лекарите, както и от Министерството на здравеопазването и от социалното министерство.
Работодателите и синдикатите не са постигнали съгласие и по въпроса за налагане на санкции на работниците при установяване на фалшиви болнични. Работодателите настояват в такива случаи работникът да бъде глобяван и да не му се заплаща целият период на болничния. Идеята обаче не се приема от синдикатите, които твърдят че това ще е двойно наказание за работещите.
„Не можем да отстъпим от това искане“, заяви след заседанието на НСТС председателят на Асоциацията на индустриалния капитал в България Васил Велев. От Българския лекарски съюз посочиха, че и в момента според наказателното законодателство фалшифицирането на документ е престъпление и няма нужда от нови административни мерки.
На работодателите ще бъде осигурен достъп до електронния регистър на решенията за временна неработоспособност. Целта е те да могат да получават информация, че даден служител е в болничен в момента на издаване на листа от личния лекар, а не три дни по-късно, както е сега. Взето е решение и за разработване и внедряване на интегрирана информационна система на ведомствата, които са свързани с процеса по издаване и обработката на болничните листове.
Постигнато е и съгласие за осигуряване на възможност за извършване на повторна експертиза за издаден болничен лист от посочен от работодателя лекар. „Това е под условието, че това няма да бъде лекар, който е нает от работодателя и работи за него, а ще бъде независим лекар в лечебно заведение, което е наето от работодателя“, обясни социалният министър Деница Сачева след заседанието на тристранката.
Социалните партньори са се споразумели за изготвяне на правилник за регионалните съвети към Регионалните здравни инспекции (РЗИ) и даването на възможност в тях да участват работодатели и синдикати. Регионалните съвети са постоянно действащи органи за контрол на издаваните актове за временна неработоспособност. В момента в тях влизат представители на местната РЗИ и териториалните поделения на НОИ и здравната каса.
Друга стъпка, за която има съгласие, е за засилване на контрола върху работата на службите по трудова медицина. РЗИ, по разпореждане от Министерството на здравеопазването, ще може да извършва планови или текущи проверки от на дейността им.
Източник : / https://www.dnevnik.bg/