На Спасовден да си спомним за единствената жена-фурнаджия Мария / Мика / Станоева
Пещера. На Спасовден празнуват и всички хлебари и сладкари.
За първи път празникът на хлебарите и сладкарите се чества официално през 1915 година по предложение на съюза Задруга на хляба.
В периода 1935-1944 година фурнаджийският занаят в Пещера е отлично развит защото в домовете няма домашни фурни, пише Анастас Пунев в своя Енциклопедичен речник. Всяко пещерско домакинство полза фурните за пекане на домашно приготвен хляб, зелници, баници, козунаци и сладки. Не всички фурни в Пещера са произвеждали „готов“ хляб и закуски, тъй като някои са нямали подходящи условия.
Всеки ден фурнаджийските калфи и чираци разнасяли из града с черна ламаринена табла на глава закуски- известните пещерски катмерлии, симиди, кифли, банички, сусамови гевреци, понякога и мекици. Предлагали вкусотиите в училищните дворове, а в неделен и празничен ден в черковните дворове закуски „за помен“ или „за раздаване“.
Тайната на вкусния хляб и закуски приготвяни в Пещера се криела в употребата на нахутена мая, която се приготвяла бавно и била за еднократна употреба, а не квас или пресована мая.
През военните години, когато брашно се дава срещу купон, продавачите на закуски изчезват, но значението на фурнаджиите нараства, пише Пунев. Майсторството им сега се измерва с това да се изпече хляб с добавка на примеси в брашното. Използвали се картофи, царевица, ръж или пшеница, купени на черна борса за да се увеличи грамажа на хляба.
В Пещера е имало 26 фурни разположени в различни части на града :
- в „турската махала“ – Позарева, Хаджиандреева и Джурталкова
- в “ сива махала“- Миндова, Томова, Джуркова, Кацарова и Дашинова
- в центъра – Чешмеджиева, Коралиева, Накова, Папазова, Рашкова, Кьосеиванова, Харизанова, Динчева, Величкова
- в “ габер махала“ – Клисуранова, Здравчева, Пандова, Варсанова
- в „пъдарница“ – Великова
- в “ пане махала“ – Кикиндонова и Адамова
- в “ червения квартал“ – Параскова
Някои от фурнаджиите през летния сезон са работили по горските стопанства или на курорта „Св. Константин“, други- за по-продължително време в други селища
Единствената жена фурнаджия в града е била Мария / Мика / Станоева.
Патронен празник на пещерските фурнаджии е бил 14 януари- Василовден.