26 април 2024
Peshteraprim – заедно водим с истинска добавена стойност - не стойност на намерениятаЗА НАС
Димитър Насков6:53, 28 октомври 20201min

28 октомври- Международен ден на анимацията

animacya

Нейното начало поставя френският изобретател Емил Рейно, който създава т.нар. светещи пантомими през 1877 г., още преди появата на кинематографа. Той патентова своя „Оптичен театър“, в който използва перфорирана лента с желатинови пластинки за прожекция на хумористични и наивни рисувани сценки, синхронизирани с музика и звукови ефекти, композирани от него самия.

Ученик на Томъс Едисън, за пионер на американския анимационен филм се смята Джеймс Стюарт Блактън. Той за първи път използва техниката stop-motion и рисуване на ръка, като първата му работа е от 1900 г. Именно той се счита за първия аниматор, създал и първия анимационен филм „Humorous Phases of Funny Faces“.

Сред най-известните европейските автори на анимация в първите години на ХХ век са Ханс Рихтер, Валтер Рутман, Викинг Егелинг, Оскар Фишингер, Бела Бартош. Лоте Райнигер се счита за откривателка на силуетния филм, а Владислав Старевич е пионер на кукления филм.

30-те и 40-те години на миналия век в анимационното кино пък се свързват с феномена „Мики Маус“ на гения Уолт Дисни. Той е именно „виновникът“ за небивалия дотогава търговски успех и живото доказателство за силата на мърчандайзинга в американската филмова индустрия. Подобни герои, отговарящи на масовия вкус, са Осуалд щастливият заек, Попай Моряка, Коко клоунът, Супермен и др.

Сайтът ни използва бисквитки, за да улесним Вашето сърфиране и да Ви покажем съдържание, което може да Ви заинтересува. Използвайки този го, Вие се съгласявате с Общите ни условия

error: Съдържанието е защитено !!!