23 май 2025
Peshteraprim – заедно водим с истинска добавена стойност - не стойност на намерениятаЗА НАС

Забранява се събирането на билки от 24 вида лечебни растения

bilki..

На сайта на МОСВ, бе публикувана ежегодната заповед на Министъра на околната среда и водите за специалния режим на опазване и ползване на лечебните растения през календарната 2025 г., която вече е обнародвана в Държавен вестник.

Специалният режим на опазване и ползване се прилага за видове, чиито ресурси проявяват трайна тенденция за намаляване и съществува заплаха за естественото им разпространение в природата.

Снимка : pixabay

И през тази година са определени допустимите за събиране количества билки (в кг сухо тегло) от 11 лечебни растения, от естествените им находища, извън територията на трите Национални парка, а именно: червен божур (Paeonia peregrina Mill.); елшовиден зърнастец (Frangula alnus Mill.); лечебна иглика (Primula veris L.); Катраника, бял пелин (Artemisia alba Turra); Лазаркиня, ароматно еньовче (Galium odoratum (L.) Scop.); лудо биле, старо биле (Atropa belladonna L.)лечебен ранилист (Betonica officinalis L.); безстъблена решетка (Carlina acanthifolia All.); лютива тлъстига, жълто прозориче (Sedum acre L.); кисел трън (Berberis vulgaris L.); шапиче (Alchemilla vulgaris complex)..

Посочените в приложението на заповедта количества впоследствие се разпределят от директорите на съответните Регионални инспекции по околната среда и водите към фирмите, подалите заявления за ползване.

Със заповедта се забранява събирането на билки от 24 вида лечебни растения от естествените им находища в цялата страна.

Сред тях са лечебната дилянка (валериана), бодлив залист, мечо грозде, бял риган, исландски лишей, различни видове салеп, жълт мак, бял риган, момина сълза, лечебна ружа и др. Някои от тях лесно се култивират и целта е те да бъдат отглеждани за търговски цели, а да не се събират от находищата им в дивата природа.

Обръщаме внимание, че тези забрани не включват събирането за лични нужди в количества, определени в Закона за лечебните растения. Единствено изключение, за поредна година, е наричаният с различни имена мурсалски, пирински или алиботушки чай (Sideritis scardica Grisb.), който е забранен за бране дори за лични нужди на територията на цялата страна.

 

Забраната за бране на лечебното растение за стопански и за лични нужди е с цел да се възстановят находищата му в природата. Мурсалският чай се култивира лесно и е разпространен почти във всички частни дворове на селищата около неговото естествено разпространение.

Снимката е илюстративна

 

Има много научни доказателства, че лечебните качества са еднакви с тези на растящите растения в дивата природа. Но за да се извършва търговия (вкл. продажба на местните пазари), трябва да има документ от регистриран земеделски производител. За бодливия залист, който се ползва в цветарските магазини за букети, е необходимо да има документи за внос.

 


За нас

www.peshteraprime.com е уеб–базирана система, предназначена за публикуване на новинарски материали, PR материали, интервюта, репортажи, прессъобщения, реклама и др. Достъпът до този сайт е изцяло безплатен.


mitkoivon@abv.bg

0895 509 089, 0897 444 651


Сайтът ни използва бисквитки, за да улесним Вашето сърфиране и да Ви покажем съдържание, което може да Ви заинтересува. Използвайки този го, Вие се съгласявате с Общите ни условия

error: Съдържанието е защитено !!!