В последните дни слушаме как в Тик-Ток набира популярност „Парацетамол предизвикателство“, в което младежи се надпреварват да приемат големи количества парацетамол и документират каква са я свършили…
Новината за това се върти из наши и чуждестранни медии, и вниманието към темата е полезно, защото прием на медикаменти заради клипче, е на първо място – изключително опасно (в случая с парацетамол – може да доведе до необратимо увреждане на черния дроб (остра недостатъчност) и дори смърт), а на второ – много, много, ама много глупаво.
Какво се случва при предозиране с парацетамол? И на кое казваме “предозиране”?
Предозирал е човек, който е погълнал повече от максимално допустимата дневна доза от медикамента, погълнал е повече дози наведнъж, или тотално е прекалил и е направил и двете…
В случая с парацетамол предозиране ПРИ ВЪЗРАСТЕН е повече от 8 таблетки (от по 500мг) за 24 часа, повече от 2 таблетки наведнъж без пауза от 4 часа, или третия вариант не искаме да си го представяме…
При ДЕЦА и БЕБЕТА допустимите дози са доста по-ниски, но четете упътването!
И четете надолу какво става, ако и когато…
В първите часове може да няма симптоми, или да се появи гадене и отпадналост, които обаче често се подценяват.
В рамките на 18-72 часа уврежданията на черния дроб прогресират, като човек може да започне да повръща или да усеща болка под ребрата вдясно. Тук става явно, че нещо не е наред…
Ако въпреки всички SOS сигнали на организма предозиралият не посети болница, следващите няколко дни нещата бързо се влошават – настъпва чернодробна недостатъчност, последвана от бъбречна недостатъчност и още редица недостатъчности и усложнения, като всичко това в прав текст води до кома и смърт.
За съжаление това съвсем не се отнася само до няколкото случая, за които четем по новините!
Гледаме данните по темата и не ни харесва това, което виждаме – в Европа предозирането с парацетанмол е втората по честота причина за чернодробна недостатъчност, предизвикана от лекарства. Във Великобритания това е най-честата причина, а в Щатите около 500 човека на година умират заради предозиране с медикамента – половината от които са го направили без да искат.
Младежи или възрастни, които умишлено приемат голямо количество от медикамента за самолечение, или за да придобият виртуална популярност… Парацетамолът много погрешно се счита за “безобиден”, защото е често използван и достъпен без рецепта, затова много хора прекаляват при самолечение с него без консултация с лекар. Не се прави така!
Родители, които неволно предозират децата си.
Много родители без да знаят предозират децата си с парацетамол, тъй като повечето сиропи и сашета за настинка и грип съдържат това активно вещество. Ако комбинирате няколко различни лекарства детето може да получи токсична доза!
Възрастни, които неволно предозират като приемат повече от едно лекарство съдържащо парацетамол.
При грип и висока температура много хора приемат няколко различни медикамента едновременно, без да осъзнават, че всички те може да съдържат парацетамол (много от популярните противогрипни сашета са такива). Така неволно надвишават максималната дневна доза от 4 грама (8 таблетки х 500мг) и рискуват тежко чернодробно увреждане.
Никога не приемайте повече от препоръчаната доза парацетамол.
Винаги проверявайте съдържанието на лекарствата, които приемате или комбинирате.
Ако забележите симптоми на предозиране (повръщане, загуба на апетит, болка, пожълтяване на кожата) – незабавно потърсете медицинска помощ!
Говорете с децата си за опасностите от „модерните предизвикателства“ в социалните мрежи. Лекарствата никога не бива да бъдат приемани безотговорно и като игра! Споделете, за да е полезно и на други!