Да си спомним за Благовест Пунев
Пещера. На 76-годишна възраст, внезапно почина един от най-изявените български юристи – Благовест Пунев . Той остави трайна следа както в гражданското, така и в конституционното право, като участва активно в обсъждането на последните конституционни изменения.
Благовест Пунев е рoдeн нa 23 юни 1948 г. в Пещера.
Πpeз 1971 г. зaвъpшвa пpaвo в Coфийcĸия yнивepcитeт „Cв. Kлимeнт Oxpидcĸи“ и пpaĸтиĸyвa в oблacттa нa гpaждaнcĸoтo пpaвo. През 1971 г. Съдия в Районен съд – Кърджали (1975-1978), съдия в Районен съд – Пазарджик (1979-1986), зам.-председател на Окръжен съд – Пазарджик (1986-1990), съдия във Върховния съд (1990-1996), зам.- председател и председател на Гражданската колегия на Върховния касационен съд
(1996-2006), член на Висшия съдебен съвет (1998-2003), член на Конституционния съд (2006-2015) от професионалната квота, понастоящем председател на Арбитражния съд при БТПП.
В качеството си на върховен съдия, Пунев е сред водещите специалисти, формирали практиката по реституцията. В интервю от 2018 година за Съюза на съдиите той споделя: „Очакванията ми бяха много по-големи, когато дойдох във Върховния съд. В професионален план съм удовлетворен. Мисля, че съм свършил нещо полезно.“
Пунев е първият юрист в семейството си, но не и последният – синът му Анастас Пунев е преподавател в Юридическия факултет на Софийския университет „Св. КЛ. Охридски“ и практикува в сферата на гражданското право.
…„Не тръгнахме по добър път, това е основната констатация. Единствената надежда е може би смяната на поколенията. Лошото е, че сме в демографска криза, и то не толкова заради остаряването на населението, колкото заради голямата емиграция. Хора с качества напускат страната. Откъде ще дойде промяната на манталитета?!
Въпросът не е само да се приемат качествени закони. Това има значение, но съвсем не е достатъчно. Манталитетът не може да се промени и с най-добрата правна уредба….“
Благовест Пунев