Навършват се 20 години от кончината на Фани Бенова
Пещера. Макар и с огромни заслуги за детско-музикалното творчество на Родопите и България, най-вече в градовете Смолян и Мадан, Фани Бенова остава съвсем бледа следа в медийното публицистично пространство през годините.
Фани Добрева -Бенова
Родена на 9 Август 1963г. в гр. Пещера
Родом от Пещера, още в девическа възраст Бенова е международно и регионално награждавана за приноса си към музикалното творчество на Пещера и на България. През периода от 1978 до края на 90-те години на миналия век тя допринася като бележит музикален автор на песни, преподавател, хореограф, композитор, организатор на редица музикални спектакли, художествен ръководител на детски музикални формации и школи (от които и прочутата ДМФ „Щурче“), както и музикален педагог.
През годините Бенова изнася над 250 концерта в страната. Пост мортем в Смолян се създава и Музикално-танцова Формация „Фани Бенова.“
Години по-късно нейна възпитаничка от ДМФ „Щурче“ пише за нея: „За Фани музиката беше въздухът, който диша. Концертите, реализирането на идеята, срещите с хора на изкуството беше нейния начин на живот… Тя даде полет на вътрешните си пориви и така се превърна в пример за подражание за много хора. Тя избра детската песен, за да изрази себе си и заедно с нас „щурчетата“ създадохме свят, който поглъщаме с емоционалното си вълшебство.“
Днес в градската Художествена галерия в Пещера се помещава пианото й.
От 1971 до 1981- от Първи до Десети клас изучава пиано и акордеон в ДМШ при читалище „Виктор Юго“ гр. Пещера в класа на Ваня Прейс, която я открива като “самороден диамант“ с възможности за блестяща кариера в музиката.
Изучава и владее изпълненията на пиано, акордеон, китара, тамбура, блок флейта, хармоника.
През периода на основното и средното си образование ,ежегодно представя ДМШ на окръжни и национални музикални конкурси по пиано , като печели призови места.
Участва в асамблеята „Знаме на Мира“
През периода 1978-1981г.
Корепетитор на градския хора на гр. Пещера в Народно читалище „ Виктор Юго“ – гр .Пещера
Корепетитор на училищния хор ЕСПУ „Климент Охридски“ -гр. Пещера
Участва в естрадния оркестър на ЕСПУ „Климент Охридски“ и Младежки дом -гр. Пещера
Няма тържество в град Пещера, без нейното участие.
1982 Завършва едномесечна школа по Алпинизъм – УБТ -Мальовица.
1982 г.-Преподавател по музика в СОУ „ П.Р.Славейков „-Пещера
1982 г. Сформира хор във военно поделение на „ Строителни войски“ в гр. Пещера
Създава студентска вокална група от 8 момичета и момчета . С тях реализира турне в Ставропол, Русия , звукозаписи в „Балкантон“ -гр.София, БНТ и БНР.
1982- Почетна Грамота за Фани Добрева от Общински съвет за Култура на гр. Пещера като художествен ръководител на самодеен състав.
1983 г-Преподавател в Детска музикална школа -ПЕЩРА
1983 г създава Вокална група „Пещера“ записва песни в пещера „Снежанка“ с екип от Радио Пловдив.
1982 – 6-ти Републикански Фестивал на Художествената самодейност – сребърен Медал с водените от нея вокални групи към ГУСВ – Строителни войски Пловдив.
1984-1985 Завършва „Дирижиране“ в Национална школа за художествени кадри в Пловдив в класа на Жечка Динчева
1985 Създава и ръководи музикална формация „Апел“ гр. Пещера , в която участват 8 момичета и момчета. В репертоара си имат 6 песни ,като 7 от тях са авторски.
Песента „Ново време“ по музика на Фани Бенова и текст Калина Манчева става любима на много почитатели от Пещера, Крумовград ,Кърджали, Ямбол Харманли и др.
1989 -7-ми Републикански Фестивал на Художествената самодейност -Златен медал
1989 Участва в международен фестивал в Сочи, СССР
1989 Деветия международен фестивал „Ален Мак“ Благоевград Специално участие на музикална формация „Апел“ в заключителния телевизионният концерт, излъчен от БНТ през 1989 година.
1991 г. Преподавател по акордеон и пиано в Градски дом на културата , сега Читалище „Иван Вазов“ гр.Мадан
6 Май 1993 -Създаване на детска формация „Щурче“ в Младежки дом Смолян с 25 момичета и момчета от 5-11 години от Смолян , Мадан и Девин
Кръстник на формацията е Роза Любомирова
1995 – първи записи 4-ри песни на ДМФ „Щурче“-за албума „Нямам очи за небето“ – аудио касета записана в Радио Пловдив, продуцент Фани Бенова
01.03.1995 г– Първи самостоятелен концерт на ДМФ „Щурче“
21.05.1995 – ДМФ „Щурче“-намери творчески прием в Читалището „ Орфееви гори“- кв. Райково , Смолян
02-04.06.1995–„Лачени обувки“ Берковица – първо участие на ДМФ „Щурче“ н национален фестивал на детската песен. Формацията става откритието на фестивала . Изпълнената от тях песен „Наша Гана“( текст Живка Динчева, аранжимент Фани Бенова ) получава награда на Съюза на Българските композитори. На 03,04 и 9 юли 1995 Канал 1 на БНТ излъчва специално предаване за участниците във фестивала. Председател на фестивала е проф. Георги Костов – министър на Културата и директора на БНТ -Хачо Бояджиев.
25.10.1995– ДМФ „Щурче“-прави запис на песента „Наша Гана“( текст Живка Динчева, аранжимент Фани Бенова ) и песента „ С татко ще лепим тапети“ (музика Красимир Милетков, аранжимент Красимир Гюлмезов) в Българското Национално Радио – гр.София .
27,05,1996- Премиера на спектакъла „Джуджето и седемте снежанки“ по Стефан Цанев от Детски Драматичен Състав при Читалище „Орфееви гори“ – Райково. Музиката за спектакъла е написана от Фани Бенова .
29-30 .05.1996-„Златен извор“ Димитровград- национални празници на детските поп-групи.
Самостоятелен концерт на ДМФ „Щурче“
26.03.1997– участие на ДМФ „Щурче“ в откриване на Музикална къща „АКАМЕРТОН“ където участва и Вокална група „РАДИОДЕЦА“ към БНР, ученици от Средно музикално училище „Л.Пипков“ -гр.София и хора на момчетата „Гусларче“ – Културен дом „Красно село“ -гр.София.
22.04.1997- Великденски Благотворителен концерт на ДМФ „Щурче“- и читалище „Орфееви гори“ – Райково за подпомагане на деца таланти от домове за деца и юноши
30-31.05.1997-Втори национален фестивал на българската песен „Златен извор“ Димитровград- ДМФ „Щурче“- трета награда за изпълнение.
30.1.1998 – Представяна на първия самостоятелен албум на ДМФ „Щурче“ на аудио касета, продуциран от Фани Бенова. Записите на 8-те песни в албума са реализирани в Първо студио на БНР през ноември 1997 година.
06.04.1998—Трети национален фестивал на детската фолклорна песен „Златен извор“ Димитровград– ДМФ „Щурче“ печелят специалната награда за аранжимент .
20-29 юли 1998 Международен конкурс „Славянски базар“ Витебск , Беларус –три първи награди и на Лауреатския приз „ За любов към Музиката“ . Допълнителни концерти в Украйна и Молдова. ДМФ „Щурче“ партнира на звездите на руската естрада -Олег Газманов и Валери Леонтиев на грандиозния заключителен гала концерт, пред седем хиляди души ,представен пред президента на Беларус и тримата министри на културата от Беларус, Украйна и Молдова. Гала концертът е излъчени по трите национални телевизии на Русия, Беларус и Украйна.
- ДМФ „Щурче“ прави самостоятелен концерт в украинския град Житомир пред деца -сираци,пострадали от аварията в Чернобил .
- ДМФ „Щурче“ изнася два концерта в град Белци- побратимен град на Смолян в Молдова
За турнето им в Беларус , Украйна и Молдова БНТ изпраща с Драгомир Драганов, който подготвя документален филм за техните участия.
28-29.05.1999- 4-ти Национален фестивал на детската забавна песен на фолклорна основа „Златен извор“ Димитровград- под председателството на Точно Русев.
ДМФ „Щурче“ печелят Специалната награда . Песента на Фани Бенова „Олеле какво да правя?“ спечели приза за нова авторска музика, второ отличие за аранжимента на Николай Владимиров и трета награда за авторски текст на Николай Гигов. „Смаяното жури иззело всички касети със синбеци, изслушало ги , за да се увери ,че там е записана само музика, а не изпълненията. Оказало се , че „Щурчетата“ пеят на живо пред публиката и заслужено получили овациите на всички.“
26.08-06.09.1999- Фестивал „Италианска магия“ , който е част от част от „Международни фестивали на изкуствата -„ Ние децата от 21-ви век“ преведен в гр. Комакио Италия . Уцастниците във фестиваласа над 1000 деца от целия свят.
ДМФ „Щурче“ и ДТФ „Най“- изнасят концерти на открити сцени на централинет площади в градовете Коамакио, Ферара, Равена,Трезигало и Венеция.
ДМФ „Щурче“ и ДТФ „Най“- Първа награда за Теодора Русева и трета награда за Радостина Петева като солисти в конкурса за индивидуални изпълнители и лауреатско звание за двата състава.
Екип на Българската национална телевизия ,излъчва 30 минутен филм „ Италианска магия“ по сателитния канал „България“.
30 май-1 юни 2000- Национален фестивал на детската песен „Златния Петел“ Велико Търново – проведен в Музикално-драматичен театър „К. Кисимов“ .ДМФ „Щурче“ печелят 1-во място и статуетка за изпълнение, 2-ро място за композиция за песента на Фани Бенова „Очаквания“ по текст на Евгений Бенов и Специалната наградата на детското жури. При анонсирането на смолянските деца , представено на живо по БНТ, водещия на гала-концерта казва:
„ Навсякъде се молят
За песничка от Смолян!
Което ще рече –
Награда за „Щурче“.
02-03.06.2000- –„Златен извор“ Димитровград– ДМФ „Щурче“ открива фестивала със самостоятелен концерт. Спечелилите „Гранд При“ миналата година „щурчета“ откриват петгодишното юбилейно издание на конкурса със самостоятелен концерт.
Концерта е излъчен от Телевизия „СКАТ“
10-24 юли 2000-Областен фестивал в гр. Просочане, Гърция.- Връчен почетен плакет от Областното ръководство на ДМФ „Щурче“ за изнесените концерти в общината пред близо 5000 души .
Октомври 2000– През есента Фани Бенова създава и Вокална Група „РО ВОИС“
10 май 2001-„Рожден ден“ – самостоятелен концерт на ДМФ „Щурче“ в Смолян. Връчване на годишната награда на Фани Бенова от община Смолян за постижения в сферата на духовността.
30 май -1юни 2001- Четвърти национален фестивал на българската детска песен – „Златният Петел“ Велико Търново ДМФ „Щурче“ като носител на специалната награда от 2000 г открива конкурса с 45 минутна програма, излъчвана от БНТ.
1-3 юни 2001 -Първи Софийски международен фестивал на детско-юношеската песен „Милион чудеса“ -гр. Банкя „РО ВОЙС“ – Първа награда за „ Най -добра вокална група“ на кмета на гр. Банкя.
29 май 2002 г. -Благотворителен концерт за изграждане на православен храм в Антарктида ,проведен в музея „Земята и хората“ в гр. София. ДМФ „ Щурче“ пее съвместно с родопската певица Валя Балканска, гайдаря Петър Янев и държавен ансамбъл „Родопа“.
2002 – ДМФ „ Щурче“ стават част от Читалище „Христо Ботев“ – гр. Смолян.
Октомври 2003 – 10 -ТИ ЮБИЛЕЕН концерт на ДМФ „Щурче“ На поканата на Фани Бенова за участие на тържествения концерт се отзовават композиторите – Борис Карадимчев, проф. Петър Льондев, Генчо Гайтанджиев, Светослав Лобошки. Водещ на концерта е големия приятел на смолянчанчетата и водещ на Канал 1 -Драгомир Драганов. От името на община Смолян на ДМФ „Щурче „ е връчен Златен плакет, за това ,че е разнесла славата на града.
За 10 години формацията има 250 песни и е спечелила 30 национални и международни конкурси в Италия, Беларус, Гърция, Македония, Молдова, Украйна , и в България -София, Пловдив, Добрич, Бургас, Кюстендил, Варна, Димитровград Банкя, Петрич и др.
Песните „ С татко ще лепим тапети“ и „ Пейте с нас“ се предават по Българското национално радио и влизат в учебниците по музика.
2002-2004 Участие в множество концерти на нейните солисти -Кристина Димитрова/ Джаз и поп пеене в НБУ/ ,Теодора Русева/ Джаз и поп пеене в НБУ/, Радостина Петева/ оперно пеене в Държавна консерватория в София/, Катя Макова , Валентин Методиев/ оперен певец/ и Желязка Белчилова / придобила научна степен „доктор“ по Изкуства, професионално направление Музикално и танцово изкуство докторска програма Музикознание и музикално изкуство. Завършила бакалавърска и магистърска степен в АМТИИ − Пловдив, специалност „Изпълнителско изкуство (поп и джаз пеене)“ в Пловдив./
Април 2004 г
1 Май 2004 г Четвърти Международен Фестивал на детско -юношеската забавна песен „Изгряват звезди“ гр. Петрич
– Първа награда на ВГ „ Ро-войс“
–Втора награда за ДМФ „Щурче“ и почетна грамота за Фани Бенова
/ последен концерт на Фани Бенова ,като ръководител на групата./
20 Май 2004 година – Фани Бенова си отиде от този свят.
Изнесени над 250 концерта в Смолян и страната
Записи в БНТ, БНР, Телевизия „СКАТ“, Радио „Пловдив“, Радио „Пловдив“, Радио „Шумен“, Радио „Стара Загора“ и др.
Аудио касета „Опит за Летене“ -Детска Музикална Формация „Щурче“ с. Диригент Фани Бенова, Записите са реализирани в Първо студио на Българското национално Радио – гр.София -1998 година.
2004 Октомври – Музикалната танцова формация , официално се преименува на името на Фани Бенова
27 Октомври 2008 – Изложба 15 г. МТФ „Фани Бенова“ в Народно читалище „Христо Ботев-1871“ Смолян
30 Октомври 2008 – Празничен тържествен концерт -15 години – МТФ „Фани Бенова“ в Народно читалище „Христо Ботев-1871“ Смолян -На него МТФ“Фани Бенова“ е удостоена със „Златен плакет на Община Смолян“
10.12.2008 – Регистриране на Фондация „Фани Бенова“
От 2010 година Международният детски музикален фестивал „ЗЛАТНИ ЯБЪЛКИ“ -Кюстендил дава награда за музикален педагог на името и в памет на Фани Бенова от град Смолян.
Тази награда през годините е печелена от достойни музикални педагози от различни градове на България, които са участвали със свои възпитаници на „ЗЛАТНИ ЯБЪЛКИ“ и са печелили престижни награди.
9 Май 2013 г. – Празничен тържествен концерт -20 години – МТФ „Фани Бенова“ в Народно читалище „Христо Ботев-1871“ Смолян
17 Май 2018 г. – Юбилеен концерт -25 години – МТФ „Фани Бенова“ в Народно читалище „Христо Ботев-1871“ Смолян
30 Май 2023 г. Юбилеен концерт -30 години – МТФ „Фани Бенова“ в Народно читалище „Христо Ботев-1871“ Смолян
Отзиви за Фани Бенова :
Борис Карадимчев- български композитор на филмова и поп музика, дългогодишен художествен ръководител на детския хор „Пим-Пам“, професор в НАТФИЗ.
„ Името Фани Бенова е популярно в средите на детската музика. Тя и нейния състав „Щурче“ многократно са участвали въ фестивала „Златния петел“ и даже са вземали първа награда. Като характеристика на нейното творчество мога да кажа , че то е белязано от висок професионализъм. Фани е автор на много песни. Тя определя стила на аранжиментите, начина на пеене. Насочва децата към едно културно и модерно звукоизвличане. Това са изключително ценни качества за ръководител на детска група. Надявам се , че за в бъдеще Фани Бенова и съставът и ще имат още по-големи постижения , тъй като тенденцията , която тя налага, е изключително точна. Това е пътят на съвременното детско изпълнително творчество. А с деца е много лесно да се работи , когато човек го умее. Ръководителят трябва да познава детската чувствителност, проблемите на малките, да разбира и говори техния език. Практиката показва , че това Фани го умее много добре.“
Генчо Гайтанджиев- музиковед, журналист, общественик, преподавател, автор на редица значителни трудове в областта на популярната музика и музикалната педагогика
„ Група „Щурче“ е група на 21 век.“
Петър Льондев- е български композитор, педагог, фолклорист и общественик.
„Дойдох на юбилея , защото уважавам дълбоко Фани, децата, които пеят и техните родители, които ги подкрепят. Заедно с това трябва да кажа ,че Смолян е един изключителен град, уреден в посока бъдещето и вечността. И затова като че ли този състав му приляга. Спомням си участието на „Щурче“ в Димитровград, където аз председателствах журито. Изпълнението беше направо блестящо. Дотолкова, че ние от журито се усъмнихме, че децата пеят на пълен плейбек. Даже изпратихме човек да провери. Децата под ръководството на Фани пяха толкова чисто, че покриваха един студиен запис. Цялото жури съвсем единодушно реши, че наградата е за ДМФ „Щурче“. Фани като човек е много коректна и топла личност. Доколкото разбирам, отлично се разбира и с ръководството на града., а това е важно за групата. Итъй като е рожден ден, пожелавам на Фани и децата да имат още по-голям достъп до всички краища на страната, така че всички да знаят какъв български състав има в Смолян. На себе си пък желая по-често да имам контакти и да слушам ДМФ „Щурче“.
Мариана Йосифова – творчески продължител и ръководител на групите на Фани Бенова
„ Работих девет години с Фани Бенова…. Всеотдайност е най-важната дума , определяща Фани. Тя обичаше своите деца, дишаше за тях, а те и се отплащаха с много обич, с перфектни изяви, те идваха в репетиционната зала жадни за още песни, още танци, още изяви и тя правеше и невъзможните неща възможни да тях“
Радостина Петева
бивша възпитаничка на музикалната формация „Щурче“, завършила курс „Класическо пеене“ в Музикална академия София.
„ Фани ни учеше, че за да стигнем истинското изкуство , трябва първо да стремим да бъдем хора….
В живота беше като ангел, сякаш смазан, за да подари голямото човешко сърце на всички, които безкрайно обичаше….
Тя се раздаваше, живееше в нас, за да не остава сама с огромната любов, която имаше нужда да раздава с пълни шепи…
Фани Бенова успя да превърне живота ми в музика…
За Фани музиката беше въздухът, който диша. Концертите, реализирането на идеята, срещите с хора на изкуството беше нейния начин на живот…..
Тя даде полет на вътрешните си пориви и така се превърна в пример за подражание за много хора. Тя избра детската песен, за да изрази себе си и заедно с нас „щурчетата“ създадохме свят, който поглъщаме с емоционалното си вълшебство.
….. Фани изживяваше пълноценно всеки един ден от живота си. Сякаш съзнателно и категорично предначерта краткия й път с по-динамичен житейски път пред перспективата да живее дълго, но инертно и скучно…
… Тя беше обичана от много хора, а това я караше да се чувства по-силна, по- силна, по-устремена и по щастлива до последния си дъх “
Поклон пред името и величието на Фани Бенова !Благодарности за нейните последователи и ръководители на музикални формации и групи.
Посланието на Фани Бенова :
„ Когато човек се труди и се раздава без да се пести , той ще стигне мечтата си, независимо от трудностите“
Авторска музика на Фани Бенова
Песента „ Олеле какво да правя“
Песента „ Очаквания“ по текст на Евгений Бенов/ братовчед /
Музика към спектакъла „ Джуджето и седемте снежанки“ по Стефан Цанев
Музика към спектакъла „ Пепеляшки“ – постановка на експериментален детски театър на Петя Гайсдарова.
Телевизионни и Радиопредавания с участие на групи на Фани Бенова:
Агробизнес -1996 г.
Агробизнес -1997
БНР „ Хоризонт“ -31.01.1998
БНР „ Христо Ботев“ -7.02.1998
БНР „ Христо Ботев“ -21.07.1998
БНР „ Христо Ботев“ -23.07.1998
БНР „ Хоризонт“ -27.07.1998
БНР „ Христо Ботев“ -30.07.1998
БНР „ Радио Пловдив“ -08.1998
БНР „ Хоризонт“ -6.09.1998
БНТ Ефир 2-28.08.1998 г.
БНР „ Хоризонт“ -30.05.1999
Телевизия „СКАТ“ -28-29.05.1999
БНР „Радио Стара Загора“- 01.06.1999 г.
[ 1] Смолянските щурчета пеят за Фани Бенова – в.Марица, приложение „Живот“ 13.11.,2003
[ 2] „Съзвездия от композитори и музикални дейци събра „Щурче“ на десетия си рожден ден. -в.Отзвук Смолян ,бр.87 -31.10-2.11.2003г.
[ 3] Споменът за Нея , Радостина Петева, в.Отзвук Смолян ,бр.124 ,27-28.10.2008 г.
[ 4] Силата на песента сп. Младеж бр.1 1990 г.
[ 5] Педагогическа характеристика от ЕСПУ „Климент Охридски“ Пещера.
[ 6] Художествено-творческата дейност на ДМФ „Щурче“ Мариана Йосифова, в.Отзвук Смолян ,бр.124 ,27-28.10.2008 г.
[7] Признание за Детска Музикална Формация „Щурче“-Смолян и за пещерката Фани Добрева -Бенова, в. Родопска Искра, бр.16/606/ 21.08.1998 г.
[ 8] ДМФ „Щурче“ ще изнесе концерт, в.Отзвук Смолян ,бр.7 ,20.02.1995 г.
[ 9] „Щурче“ дойде в читалището ,Юбилеен вестник „Орфееви гори“ на читалище Райково,Смолян ,21.05.1995 г.
[10] „ Смолянските „щурчета“ ще участват в конкурс в БНР“ -Георги Христов, в-к. „Родопски вести“ гр.Смолян -01.11.1995 г.
[11] „ Щурче“ и „Най“ чакаха напразно 6 часа в Пловдив за културните празници“-Геновева Дикова , в. Отзвук, Смолян 01.06.1999 г.
[12] „Смолянските деца впечатлиха италианците с таланта си“ -Даниела Топова, в-к „ Родопски вести“ – 24.09.1999 г.
[ 13] „ Благодаря на моите умни и красиви деца от групата“ Интервю на Румяна Харадинова с Фани Бенова . в-к“ Родопски преглед“ Смолян -30.06.2000 г.
[14] „ Щурче“ готви изненада за кмета на Смолян“-Геновева Дикова , в. Отзвук, Смолян бр.43, 07.06.2001 г.
[15] „ Валя Балканска, Петър Янев ДА „ Родопа“ е ДМФ„ Щурче“ ще участвуват концерт за параклиса на Антарктида“-Геновева Дикова , в. Отзвук, Смолян бр.95, 20.05.2002 г.
Георги Добрев
/племенник на Фани Бенова/