Ето облекчените COVID правила за влизане в България
Валиден COVID сертификат или карантина – до това най-общо се свеждат изискванията за влизане в България, които действат от 10 март по заповед на министъра на здравеопазването проф. Асена Сербезова. До началото на март задължителните документи, които трябваше да бъдат представени на властите при пристигане в България, зависеха от степента на разпространение на коронавируса в страната, от която идва пътникът. За тръгналите от т. нар. тъмночервена зона (държави с най-висока степен на разпространение на SARS-CoV-2) беше задължително да представят и отрицателен резултат от тест, ако нямат бустерна доза ваксина.
С новата заповед тъмночервената зона отпадна и държавите се разделят на три групи, обозначавани като „зелена“, „оранжева“ и „червена“. Разлика в правилата за влизане от тях в България обаче няма. На централно европейско ниво тъмночервеният цвят като означение за най-високорискови райони не е отпаднало.
Разхлабването на ограниченията и за пътуване до България е част от концепцията на правителството за отмяна на почти всички мерки в три стъпки. Не са посочвани медицински аргументи за променянето на правилата при пътуване, но главният държавен здравен инспектор доц. Кунчев каза преди около близо три седмици, че това е „нещо изключително важно за туристическата индустрия“.
Със заповедта от 10 март Министерството на здравеопазването регламентира и COVID правилата за влизащите от Украйна в България. „Дневник“ обобщава най-важното от действащите в момента правила.
Какво е валиден сертификат за пътуване
За целите на пътуване до България важат европейските правила за COVID сертификати за ваксиниране, преболедуване, изследване (българската интерпретация на удостоверенията е по-обширна).
България признава сертификатите и на редица страни извън Европейския съюз:
Заповедта на английски език четете тук
Коронавирусните зони
Нито една страна по света в момента не попада в зелената COVID зона според дефиницията в заповедта на министъра на здравеопазването. Условията за нея се заболеваемостта в дадената държава да е под 75 нови заразени на 100 хил. население за период от две седмици или заболеваемостта да е между 75 и 200 души, но под 4% от тестовете да са положителни.
В оранжевата зона са всички държави, които не попадат в червената зона (кои са те – по-надолу в статията). Критериите за оранжевата зона са: заболеваемостта в страната да е между 75 и 200 души на 100 хил. население и процентът положителни тестове да е не по-малък от 4 или заболеваемостта да е между 200 и 500 души.
Критериите за страни в червената зона са заболеваемостта да е над 500 души на 100 хил. население, да се правят малко изследвания (под 300 проби на 100 хил. население) или в държавата се разпространяват мутации на коронавируса.
Според заповедта на министъра на здравеопазването в червената зона попадат следните държави:
Независимо от коя зона идват, на влизане в България пътниците трябва да представят сертификат, ако нямат, трябва да бъдат поставени под карантина за 10 дни. Тя може да бъде отменена, ако най-рано на третия ден от пристигането (72 часа) човек даде отрицателен резултат при PCR или антигенен тест в лаборатория.
В заповедта изрично се уточнява, че дори и на последващ етап данните за коронавируса да поставят Украйна в друга цветова зона, пристигащите от там, ако нямат валиден COVID сертификат, трябва да бъдат поставени под карантина за десет дни „в дома или в друго място за настаняване, в което лицето е посочило, че ще пребивава“. Тя може да бъде отменена, ако най-рано на третия ден от пристигането (72 часа) човек си направи PCR или антигенен тест в лаборатория.
На кого не е нужен сертификат
В заповедта са изброени шест групи, които не е нужно да представят сертификат за COVID-19 при пътуването си до България:
- децата до 12 години
- шофьори на автобуси и товарни автомобили по международни курсове
- екипажите на самолети и кораби
- погранични работници
- ученици, студенти, докторанти от Гърция, Турция, Сърбия, Северна Македония и Румъния
- транзитно преминаващи
Източник : / https://www.dnevnik.bg