Насекомо открито в България за пръв път през 1998 г. живее и в Пещера

Средиземноморската липова дървеница не представлява опасност за липите
[dropcap]П[/dropcap]ещера. Колонии на непознати от пръв поглед насекоми забелязахме на липово дърво в града. Дребните буболечки привличат погледа с „перлени крилца“, които отразяват слънчевите лъчи и ангажират вниманието на хората. Справка регистрите на насекомите в България на Национална Служба за Растителна Защита показва /РСРЗ/, че дребното насекомо е от вида Oxycarenus lavatere – Средиземноморска липова дървеница.
Познат като вид в Южна Франция, Испания, Португалия, Алжир, Тунис, Конго, Италия, Гърция и др. Въпреки, че видът е вредител в някои страни до сега няма данни,че е вредител в България.
Насекомото е открито в България за пръв път през 1998 г.

Развива три поколения годишно, което показва за приспособяването на вида към климатичните условия на България. През лятото липовата дървеница се изхранва с тревиста растителност.
Зимува по стволовете на липовите дървета от южната страна под формата на големи колонии. Заселването по стволовете започва обикновено през месеците ноември, декември в зависимост от температурата. Загиват при температура /-15/-16/ градуса. За района на Бургас, Царево поради по-високите зимни температури смъртността от насекомите е много ниска.
Препоръката на РСРЗ е да не се предприема третиране срещу този вид поради това , че той не нанася вреда на липовите дървета.