78 години… Много ли са, малко ли са

[dropcap]П[/dropcap]ещера. 78 години… Много ли са, малко ли са … За един човешки живот са достатъчни за равносметка, но перспективата е ограничена. За едно училище това е сериозна възраст, време, в което то се е доказало и е оставило трайна следа не само в образованието, но и в историята на града и региона. То, училището, има едно огромно преимущество – то има БЪДЕЩЕ! И бъдещето са стотиците млади хора, които всяка година , ден след ден, випуск след випуск, влизат и излизат и така го правят вечно младо!
Училището започва своето съществуване като Земеделска мъжка гимназия по тютюна година, създадено с Указ на Цар Борис Трети от 1 август 1943 г. То е приемник на Държавното практическо девическо училище, създадено през 1941 година с 30 ученички. Първоначално то се помещава в сградата на Подофицерското дружество През 1945 година сградата е преотстъпена на съветските войски, които са настанени в Пещера и училището е принудено да се премести в т. нар. „Къща на Благойчо“ на Централния площад ( сградата вече не съществува). В този период трудностите са извънредно много – от материален характер, от липсата на кадри, но авторитетът на училището нараства и интересът към него от страна на учениците става все по- голям.
През 1955 година училището се премества в сегашната сграда на Начално училище „Михаил Каролиди“ и се увеличава както броят на учениците, така и на специалностите –освен Тютюнопроизводство, се разкриват Технология на тютюна и тютюневите изделия и Лозароградинарство. Учениците са от цялата страна и от различни възрасти. През 1955 -1959 година тук завършват 10 албански младежи, които с любов си спомнят живота в България. Петима от останалите живи през 2014 година направиха посещение , което беше изключително емоционално.
Предвид нарастващите нужди на обучението и ученическия живот през 1967 година започва строителството на сегашната сграда и прилежащите и площадки. От 1970 година учебните занятия се преместват в нея. През 1976 година Селскостопанският техникум по тютюна приема името на Атанас Ченгелев – академик – естественик и агроном, положил тютюнопроизводството на научни основи.
От 1980 година обучението се разширява със специалности, свързани с химията и биотехнологиите, в пряка връзка с разширяващото се производство на Завода за микробиални препарати ( „БИОВЕТ“).
От средата на 90- години Техникумът се ориентира в разширяването на обхвата от сециалности – икономически, мениджърски, хотелиерски и ресторантьорски..
От 2002 година Техникумът се нарича Професионална гимназия по хранително- вкусови технологии.