Почина актрисата Богдана Вульпе
Богдана Вульпе е внучка на известния оперен певец Иван Вульпе
[dropcap]Н[/dropcap]а 25 април на 80-годишна възраст почина актрисата Богдана Вульпе, съобщи БНРОт Съюза на артистите в България напомнят за необятната й усмивка и огромното й сърце, както и за изключителната история на нейното семейство.
Богдана Вульпе е родена в София на 30.Х.1940 г. в семейството на артист и учителка. По бащина линия Богдана Вульпе е внучка на известния оперен певец Иван Вульпе – създател на българската вокална школа и един от основоположниците на Българската оперна дружба, прераснала по-късно в Софийска опера.
Баба ѝ е Богдана Гюзелева-Вульпе е оперна певица, първата българска композиторка – автор на операта „Психея“ и оперетата „Съюзници“.
Неин баща е оперният певец Николай Вульпе, а изтъкнатият диригент Иван Вульпе е неин брат – той е главен диригент и директор на филхармониите в Шумен, Русе, Бургас, на Бургаската опера, професор в Държавната музикална академия.
Прадядо ѝ по майчина линия е проф. Иван Гюзелев – учител в Априловската гимназия, един от основателите на Българското книжовно дружество, депутат в първото Народно събрание.
Богдана Вульпе завършва ВИТИЗ в класа на проф. Кръстьо Мирски. Три години работи във Врачанския театър. От 1961 до 1990 г. печели над 20 лауреатски награди в конкурсите за художествено слово.
От 1964 до 1966 г. е в Русенския драматичен театър, след което работи в Театъра на словото към Българска концертна дирекция и в Студиен литературен театър „Възраждане“. През 1969 – 1970 г. специализира в Париж актьорско майсторство в театралната трупа на Роже Планшон.
Работи и в Драматичен театър „Н. О. Масалитинов“ в Пловдив.
Много популярни сред публиката са рециталите ѝ „Пазете се! В града има блуждаещи огньове!“ по „Андерсенови приказки“ (над 1500 представления), „Странстванията на Чайлд Харолд“ по Джордж Байрон (над 700 изпълнения), „Гори Тилилейски“ по Елин Пелин (над 600 изпълнения). Също и нейните актьорски интерпретации на разкази на Хофман, Дикенс, Гьоте, стихове на Иван Вазов, Христо Ботев, Христо Смирненски, Никола Вапцаров.
През 1991 г. тя регистрира театрално-музикална къща „Богдана Вульпе“ с цел да продължи музикално-образователните концерти.
Богдана Вульпе е учредителка на сдружението „Приятели на мисията „Вульпе“. Участвала е в много филми и в реклами по телевизията, има епизодични участия в чужди филмови продукции. Дълги години се е занимавала и с подготовка на кандидат-студенти.
Член е на Съюза на артистите в България, на Съюза на българските филмови дейци, на Българската академия за наука и изкуство (БАНИ) и на Антропософското общество в България, напомнят още от Съюза на артистите.
Източник : / https://news.bg