ЦИК: Избралите да гласуват машинно няма да могат да гласуват с хартиена бюлетина
[dropcap]Г[/dropcap]ласуването с бюлетина за машинно гласуване е равностойно на гласуването с хартиена бюлетина. Избирател, който е избрал да гласува с бюлетина за машинно гласуване, не може да гласува с хартиена бюлетина. Това предвиждат приети от Централната избирателна комисия условия и ред за машинното гласуване при произвеждане на изборите за народни представители на 4 април 2021 година. Те са публикувани на сайта на ЦИК.
Машинно гласуване ще има във всички избирателни секции с изключение на тези с по-малко от 300 избиратели при гласуване с подвижна избирателна кутия, секции в лечебни заведения, в домове за стари хора и други специализирани институции за предоставяне на социални услуги, в избирателни секции на плавателни съдове под българско знаме и в избирателни секции извън страната.
За машинното гласуване се създава обща бюлетина върху сензорен дисплей, на която избирателят отбелязва по еднозначен начин своя вот. В секциите, в които се произвежда машинно гласуване, избирателят, по свой избор, може да гласува или с хартиена бюлетина, или с бюлетина за машинно гласуване. Бюлетината се проектира по същия начин, както хартиената бюлетина, а ЦИК утвърждава нейния образец.
След произвеждане на гласуването се отпечатлва от системата контролна разписка, която се пуска в специална кутия за машинното гласуване. Избирателят не може да промени своят вот чрез повторно машинно гласуване. Резултатите от това гласуване по партии и коалиции кандидати не се обявяват до края на изборния ден и не се отчитат отделно от резултатите от гласуването с хартиени бюлетини в секцията.
Данните от гласуване с хартиени бюлетини и от машинното гласуване се сумират. СИК прибавя поотделно данните от машинното гласуване към данните от гласуването с хартиени бюлетини и се съставя секционен протокол.
ЦИК прие решение и за условията, реда и организацията за гласуване на българските граждани в избирателните секции извън страната. Общият брой на избирателните секции, които се образуват в една държава, която не е членка на ЕС, не може да надвишава 35 секции.
Източник : / https://bnr.bg