Отбелязваме Европейския ден на „Натура 2000“ 21 май с мотото „Младите хора и природата“
Хората често свързват опазването на природата с природни резервати със строга защита, където човешките дейности систематично се изключват. При „Натура 2000“ е приет различен подход. С подхода напълно се отчита, че човекът представлява неразделна част от природата и че заедно те функционират най-добре в партньорство. Така, „Натура 2000“ осигурява редица ползи за съхраняване на биологичното разнообразие, като същевременно изпълнява множество важни социални и икономически функции. Около 4,4 млн. работни места в ЕС зависят пряко от устойчивите естествени екосистеми като значителен дял от тях са обхванати от защитените зони в рамките на мрежата „Натура 2000“.
През 2020 г. Европейският ден на „Натура 2000“ 21 май поставя в центъра на вниманието „Младите хора и природата“ с цел да ги вдъхнови да се ангажират с опазването и възстановяването на природата. Поради настоящата ситуация с COVID-19 в Европа денят ще се отпразнува чрез социалните медии. За целта въведете в полето за търсене на съответния браузър #Natura2000 или #Natura2000Day и се присъединете към кампанията.
Посетете също уебсайта close by Natura 2000 site и научете повече за видовете и местообитанията, които мрежата опазва като използвате и #Natura2000Day, за да споделите своя опит.
Информация за българската част от мрежата Натура 2000 можете да намерите на интернет страницата на МОСВ – https://www.moew.government.bg/ и на специално създадената Информационната система за защитените зони от екологичната мрежа Натура 2000 – http://natura2000.moew.government.bg/ .
С Декларация, подписана през 2017 г. от Европейската комисия, Европейския парламент, Председателството на Съвета на ЕС и Комитета на регионите, 21-ви май е обявен за Европейски ден на Натура 2000. Денят, който е посветен на европейската екологична мрежа „Натура 2000“ е обвързан с датата 21 май 1992 г., когато е приета Директивата на ЕС за местообитанията и е одобрена програмата за околна среда на ЕС „LIFE“. Директивата за местообитанията, заедно с Директивата за птиците (приета през 1979 г.) са крайъгълния камък за създаването на мрежата от защитени зони в ЕС наречена „Натура 2000“. Днес тя обхваща 27 886 защитени зони в сухоземната и морска част на Европа, които успешно допринасят за опазването на уникалното европейско природно наследство.