Учебни занятия ще могат да се провеждат и в библиотеките, в Пещера това е традиция
Пещера- София. Освен в музеите и художествените галерии учебни занятия ще могат да се провеждат и в библиотеките. Това предвижда третото споразумение за сътрудничество между Министерството на образованието и науката и Министерството на културата, което подписаха министрите Красимир Вълчев и Боил Банов в Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“. Новината бе публикувана по-рано днес на сайта http://www.nationallibrary.bg/ . От Богдана Сиракова- старши библиотекар в Библиотеката на Читалище „Развитие“ стана ясно, че културната институция работи активно с ученици по посочената схема от няколко години.
„При нас от доста време се провеждат открити уроци от пещерски училища. Повечето предмети са по български език и литература, история. Учениците ползват фонда на библиотеката за допълнителна информация. Правят се презентации, които се оценяват положително от преподавателите и техните възпитаници“
каза Сиракова.
От информацията по подписаното тристранно споразумение става ясно, че „Комуникативните умения се формират с четене и дори самото посещение в библиотека може да променя отношението към четенето, към знанието“, е заявил министър Вълчев. Той определя библиотеката не само като източник на информация, а като място, където едно дете да се научи да търси, да извлича информация и да формира комуникативни умения. По думите му целта на споразуменията е да се създаде активна мрежа от споделени ресурси, които да се ползват от всички ученици, за да се покаже значението на културните институции, а днес и на библиотеките, за разширяване на образователната среда на учениците за тяхното пълноценно развитие.
През изминалата година е финансирано посещението на около 7000 деца в различни културни институции и постановки. “Тази година ще разширим програмата като добавим и библиотеките“, каза още министър Вълчев.
Министър Банов е благодарил на Министерството на образованието и науката за амбицията да продължат добрите практики между двете институции и за разбирането културата да бъде част от израстването на младите хора.
„Възможността, дадена на българските ученици да ползват библиотеките като свой дом, е изключително важна за националното съзнание, за просперитета ни, важна е за бъдещето“
заяви министър Банов и посочи, че добрата съвместна работа между институциите е част от приоритетите на правителството. По думите му над хиляди са събитията, които се осъществяват в българските музеи, галерии и театри.
Като домакин, директорът на Националната библиотека доц. д-р Красимира Александрова е посочила, че това споразумение е сериозна заявка за комуникация на качествено по-различно ниво, която ще даде възможност на библиотеката да бъде естествен посредник между семейството и училището и да подпомогне образованието на децата и учениците.
Новото Споразумение цели насърчаване на четенето и повишаване на грамотността, формиране на умения за търсене и ползване на информация у децата и учениците, изграждане на навици за непрекъснато самообразование. Чрез организирани посещения в библиотеките в страната като част от обучението по задължителната програма, както и по време на провеждането на заниманията по интереси, на базата на предложените културно-образователни инициативи, програми и проекти ще се изгражда отношение към културата като цяло и ще се придобиват по-задълбочени познания в областта на литературното наследство и съвременната литература. По този начин ще се насърчават творческото мислене и креативността на децата и учениците.
В Споразумението са заложени още допълнителна квалификация за библиотекарите в обществените и в училищните библиотеки, ангажирани с реализацията на културно-образователните инициативи, организиране на съвместни тематични срещи на учители и библиотекари с цел обсъждане на възможности за обучение, консултации, неформално общуване, подготовка и провеждане на доброволчески инициативи за ученици в библиотечна среда.
Учредява се и награда „ Библиотечна образователна дейност“, която ще се връчва ежегодно на библиотека, на библиотекар, на училище и на учител.
Обогатяването и модернизирането на образователната среда, както и партньорството с различни културни институции цели повишаване качеството на училищното образование чрез създаване на среда за активно учене в културно-исторически и природни пространства. Двете министерства ще продължат да си сътрудничат за осъществяване на инициативи, програми и проекти за разширяване на интереса на децата и учениците към литературното наследство, българската идентичност, култура и традиции.