20 април 2024
Peshteraprim – заедно водим с истинска добавена стойност - не стойност на намерениятаЗА НАС

Сградата на брациговския техникум може да стане пристан на реставратори

bracigovo

[dropcap]Б[/dropcap]рацигово. Концепцията за устойчиво развитие и управление на културно-историческото наследство в Брацигово е подготвена от арх.Георги Цапков, арх.Десислава Димитрова и арх.Младен Китов.

Разработката бе представена по време на кръгла маса в първия ден на форума, на която присъстваха, кмета на града – госпожа Надежда Казакова, арх. Владимир Милков, Председател на КАБ; арх. Мартин Христов, проф. д-р арх. Борислав Борисов, арх. Константин Пеев – Зам.председатели на КАБ; инж. Марин Гергов- Председател на КИИП; арх. Борислав Владимиров – Председател на КАБ РК София Област, проф. арх. Валери Иванов – Зам.председател на РК СО, урб. Ирина Мутафчийска – директор на Националния център за териториално развитие; арх. Петър Петров – директор на Националния институт за недвижимо културно наследство; проф. д-р арх. Орлин Давчев – декан на Архитектурен факултет при УАСГ; арх. Георги Цапков и Мариела Маламатенова- официални представители на ИКОМОС, представители на Министерство на културата. Модаратор на кръглата маса бе Мартин Заимов, финансист и съосновател на “Генератор”, съобщиха от Камарата на архитектите в България.

Концепцията предвижда създаването на Национална школа за архитектурно-строителна реставрация в Брацигово, като се използва потенциалът на недвижимото културно наследство в региона. Идеята е новата школа да се помещава в неизползваната сграда на Професионалната гимназия по строителство и архитектура, която е закрита през 2012 година. Тя разполага с 1158 кв.м. застроена площ, три етажа с класни стаи, зали за практика и работилница. Според авторите на концепцията учебната база може да се разшири с още 412 кв. м. ЗП, включващи два етажа с учебни зали и партер с изложбена зала. Общата РЗП на обекта ще бъде над 4000 кв.м., а капацитетът – 500 обучаващи се. Целта е школата да предлага профилирана следдипломна квалификация за  архитекти, инженери, ландшафтни архитекти, реставратори, строители. Това ще допринесе за решаването на проблема с недостига на такива специалисти, ще повиши качеството на реставрациите и опазването на недвижимото културно наследство в България.

Концепцията предвижда ревитализирането и на други културни обекти в града, които да бъдат обвързани с националната школа. Сред тях е Народното читалище “Васил Петлешков”, което може да се използва като конферентен и културен центъртъй като разполага с голяма театрална зала с 404 места с уникална акустика, дължаща се на вградени в стените й глинени гърнета; камерна зала със 150 места и конферентна зала с 60 места; библиотека и просторни фоайета за изложби и коктейли.

Сградата на читалище “Трендафил”, която не функционира, е предвидена за информационен център за дигитализация и обследване на недвижимото културно наследство на региона и библиотека.

Концепцията предлага да бъде подготвено задание за архитектурен конкурс за ревитализация  на действащия  музей и нови тематични експозиции в града, който се намира в комплекс “Попови къщи” и представя дейността на брациговската архитектурно-строителна школа през Възраждането.

 

 

Източник : / https://pzdnes.com


За нас

www.peshteraprime.com е уеб–базирана система, предназначена за публикуване на новинарски материали, PR материали, интервюта, репортажи, прессъобщения, реклама и др. Достъпът до този сайт е изцяло безплатен.


mitkoivon@abv.bg

0895 509 089, 0897 444 651


Сайтът ни използва бисквитки, за да улесним Вашето сърфиране и да Ви покажем съдържание, което може да Ви заинтересува. Използвайки този го, Вие се съгласявате с Общите ни условия

error: Съдържанието е защитено !!!