И пещерци ще се включат в честванията планирани от БТС

Пещера- София. Юбилейни чествания планира Българският туристически съюз. Поводът е първия организиран поход, осъществен от Алеко Константинов преди 130 години.
От 27 до 31 август 2025 г. в София и на Витоша, любителите на туризма могат да се включат в шествия, спортни надпревари и концерти, с участието на обичани български артисти.
Празникът ще започне на 27 август с тържествено поднасяне на цветя в 17:30 ч. на паметната плоча пред Народния театър „Иван Вазов“. В 18:00 ч. във Военния клуб в София ще се проведе официалното откриване на юбилейната програма.
„Приятели, пещерняци и планинари от Пещера ще посетят празненствата в столицата. Организиран е превоз за желаещите да се включат в акценти от програмата.“, каза за Peshteraprim Иван Гълев- председател на ТД „Купена“ в Пещера.
Гълев ще вземе участие в церемонията по официалното откриване на юбилейното събитие във Военния клуб в София.
Всяка година последният уикенд на август се състои изкачването на Черни връх. В събота, на 30 август, следобед следовниците на Алеко ще се съберат на морената на Народния театър. Членовете на туристически дружества от страната ще направят шествие от Народния театър, по ул. „Леге“, до „Витошка“ и НДК, където ще се състои голям концерт.
В 18.30 ч., в чест на Щастивеца, ще бъдат поднесени цветя на паметника му.
Кулминацията ще бъде на 31 август. От 7:00 до 9:00 ч. ще стартират традиционните Лъвчи походи от с. Железница, „Златните мостове“ и х. „Алеко“. В 9:00 ч. ще бъде даден стартът на планинското бягане „Витоша рън 2025“ пред НДК, с финал на Черни връх.
От 11:00 ч. при хижа „Алеко“ ще отвори щанд на Столичната библиотека с „Библиобуса“, а в 12:15 ч. ще бъде открит Националният туристически събор.