„Небет тепе“ вече е официално отворен за посещение

Пловдив. „Небет тепе“ вече е официално отворен за посещение. Със стилна церемония емблематичният хълм отново стана достъпен, но вече реставриран и обновен.
Археологическият комплекс „Небет тепе“ в Пловдив не беше достъпен три години заради необходимостта от реставрация и консервация. Археолозите са единодушни, че на това тепе се крият исторически факти от поне шест епохи.
Обектът „Небет тепе“ ще се управлява от Археологическия музей в Пловдив. Достъпът до тепето ще бъде денонощен.

Небет тепе е едно от днешните шест тепета, запазили се до наши дни, около които е построен град Пловдив. Заедно с Джамбаз тепе и Таксим тепе формира Трихълмието, днес по-известно като Старинен Пловдив, на което е бил разположен античният град. Археологическият комплекс „Небет тепе“ е признат за паметник на културата от национално значение. В него са разкрити останки от първото праисторическо селище, което датира от каменно-медната епоха (IV-III хил. пр.н.е.).
Името Небет произлиза от турските думи „невбет“, т.е. „стража“ и „тепе“ – „хълм“. Предполага се, че през античността на хълма е бил разположен гарнизонът, който охранявал античния град. Друго наименование на хълма е „Музеев хълм“, като това име е свързано с най-даровития ученик на Орфей – тракиеца Музей. В по-късни времена се използва и името Евмолпия, с което античните автори са наричали Пловдив.