15 януари 2025
Peshteraprim – заедно водим с истинска добавена стойност - не стойност на намерениятаЗА НАС
Димитър Насков17:14, 12 декември 20241min

От първи януари 2025 г. сме част от Шенген

shengen.

България и Румъния стават пълноправни членки на Шенгенското пространство от 1 януари 2025 г. Решението беше взето официално на днешното редовно заседание на Съветът на ЕС „Правосъдие и вътрешни работи“ с единодушие. Дългоочакваното решение беше последната стъпка от успешната интеграция на двете страни към Шенгенското пространство. От 31 март тази година отпадна контрола на пътниците по въздушните и морски граници.

Това е пространство, в което няма поставен ясен граничен контрол по вътрешните междудържавни граници. Това означава, че там не се извършват проверки, освен в случаи на конкретна заплаха, а по външните се налага хармонизиран контрол въз основа на ясно определени външни критерии.

Според данните на Европейската комисия близо 3,5 милиона души всеки ден пресичат вътрешните граници на страните от Шенгенското пространство, за да работят, да учат или да посетят семействата и приятелите си. Почти 1,7 милиона имат постоянен адрес в една от държавите в Шенген, но работят в друга страна членка.

Това фактическо падане на границите между държавите в пространството има сериозен ефект и върху туризма, тъй като ежегодно европейците извършват около 1,25 милиарда пътувания в рамките на Шенген.

Според изчисленията на Института за икономически изследвания към БАН общият финансов ефект на влизането на страната ни в общността за свободно пътуване в Европа, се оценява на над 1,6 млрд. лв. допълнителни приходи за страната.

Преките и потенциалните ползи от пълното присъединяване на страната ни към Шенген възлизат общо на 1,39 млрд. лева годишно в сектор „Транспорт“.

Анализ на Виенския институт за международни икономически показва, че приемането на България и Румъния ще доведе до очакван ръст на брутния вътрешен продукт на двете страни с по около 1%. Това е около половината от очаквания от ЕС растеж през тази година в двете страни – 1,4 на сто в Румъния и 2,4 на сто в България, пише „Дойче веле“.

Това може да се окаже необходимият тласък за българската икономика, която в момента е изправена пред проблем с изтегляне на чуждестранни инвестиции на фона на политическата нестабилност.

В контекста на сътрудничеството в областта на правоприлагането Шенгенското пространство дава възможност за:

  • по-добри системи за комуникация между полицейските сили;
  • преследване на престъпници по гореща следа;
  • трансгранично наблюдение на заподозрени лица;
  • оперативна взаимопомощ;
  • директен обмен на информация между полицейските служби.

Това е огромно предимство в борбата с тероризма и с тежката и организираната престъпност, включително трафика на хора и незаконната миграция.


За нас

www.peshteraprime.com е уеб–базирана система, предназначена за публикуване на новинарски материали, PR материали, интервюта, репортажи, прессъобщения, реклама и др. Достъпът до този сайт е изцяло безплатен.


mitkoivon@abv.bg

0895 509 089, 0897 444 651


Сайтът ни използва бисквитки, за да улесним Вашето сърфиране и да Ви покажем съдържание, което може да Ви заинтересува. Използвайки този го, Вие се съгласявате с Общите ни условия

error: Съдържанието е защитено !!!