Доц. Спас Ташев: През последните години в Албания има усилено изграждане на български неделни училища
Пещера-София. През последните 4-5 години в Албания има усилено изграждане на български неделни училища. Това обясни пред БНР доц. Спас Ташев, департамент „Статистическа и икономическа демография“ в Института за изследване на населението и човека към БАН.
През миналата година в Албания се проведе първото преброяване на населението след официалното признаване на българското национално малцинство през 2017 година.
„Имаше два основни въпроса, които висяха в пространството: „Какъв е броят на българите?“ и „Къде живеят те?“
Установено е, че 7057 души се самоопределят като българи.
„Преди две седмици Албанският институт по статистика публикува по-подробни данни, които все още не са станали достояние на широката българска общественост. Оказва се, че най-голям е броят на българите в района на Кукъска гора. Тази област се намира срещу Косово, в българското историческо познание е известна като Шар планина. Става въпрос за население, което е 100% от българи мюсюлмани. Сред тях изявата на българска идентичност е най-голяма.
Следващият по значимост регион, в който има българи, е този на Голо Бърдо. Над 95% от населението също е от българи мюсюлмани.
Българите в Кукъска гора и Голо Бърдо живеят в общини, които са смесени с албанско население. Сега се очаква всички български селища да бъдат обединени в самостоятелни български общини, т.е. да се въведе местното самоуправление. Очаква се също всички обществени надписи в тези общини освен на албански, да станат и на български език. А в самите албански училища в тези общини българският език да бъде изучаван.
Имаме един културен резерват, който е съхранил българската идентичност през вековете“.
Източник : / https://bnr.bg