Проклятието на Кохинор
Кохинор е известен с това, че е един от най-големите шлифовани диаманти в света. С тегло около 105,6 карата, Кохинор е част от коронарните скъпоценности на Обединеното кралство и понастоящем е собственост на крал Чарлз III и кралица Камила.
През последните няколко века Кохинор е предаван от различни владетели по света – от Южна Индия през Моголите до Афганистан и Пенджаб, а сега и от британските кралски особи.
Знаете ли обаче, че Кохинор, който противно на значението си на персийски език – „планина на светлината“, се смята за прокълнат и носи лош късмет на своите притежатели от мъжки пол? А с новината, че британският крал Чарлз III е диагностициран с рак, отново се заговори за проклятието му.
Произход и история на Кохинор
Макар че точният произход на Кохинор не е известен, според архивите на щата Одиша се смята, че диамантът е открит в мините Колур в района на Голконда (сега Телангана в Индия) по време на управлението на династията Какатия. Според сведенията мините Колур в региона Голконда са единственото място в света, където са открити диамантите, до 1725 г., когато са открити в Бразилия.
Като един от най-големите диаманти в света, Кохинор е смятан за скъпоценен камък с престиж, който кара владетелите да се борят за него, за да го притежават като трофей.
С течение на годините Кохинор се е предавал от една династия на друга и е трудно да се установи това. Но според исторически сведения през 1628 г. монголският владетел Шах Джахан поръчва изработването на грандиозен трон, който да бъде инкрустиран със скъпоценни камъни като рубини и изумруди, а централно място да заема Кохинор.
Изработката на трона на Шах Джахан отнема седем години. През следващите няколко десетилетия Моголската империя не само се разширява, но и нейният трон става център на внимание за други владетели в цяла Азия.
През 1739 г. персийският владетел Надер Шах нахлул в Делхи и го разграбил, а заедно с него отнесъл и трона и Кохинор, който носел на гривна. През следващите няколко десетилетия Кохинор остава извън Индия.
Война след война Кохинор е предаван на различни владетели. Накрая през 1813 г. сикхският владетел Ранджит Сингх получава Кохинор, след като побеждава афганистанската династия Дурани, и го връща обратно.
Но Кохинор не остава в Индия за дълго. През 1839 г., когато британците научават за смъртта на Ранджит Сингх, те настояват Британската източноиндийска компания да пренесе Кохинор в Англия. През 1849 г. британците вкарват в затвора съпругата на Ранджит Сингх Рани Джиндан и принуждават сина им принц Дюлеп, който е само на 11 години, да подпише договора от Лахор, чрез който Кохинор е предаден на Британската империя, която все още го притежава.
Проклятието на Кохинор
През цялата си история Кох-и Нур се предава от една династия на друга и е собственост на различни владетели – хиндуистки, персийски, моголски, афганистански и сикхски. Но едно е общо – вярва се, че всеки принц или крал, който е притежавал диаманта, в крайна сметка е губил властта или живота си. Независимо дали става въпрос за империята на Хилджи, империята на Туглак, империята на Моголите, Персийското кралство, империята на Дурани или империята на сикхите – всички те в крайна сметка са се сринали, след като са притежавали Кохинор за известно време. Отбелязва се, че Източноиндийската компания, само няколко години след като заговорничила да отнесе Кохинор в Англия, също била почти унищожена по време на въстанието от 1857 г.
Може би британските кралски особи са знаели за това проклятие на Кохинор, в което са вярвали мнозина. И така диамантът, който днес е част от бижутата на короната, никога не е бил носен от мъжки наследник на трона. За да се предотврати проклятието на Кохинор, е отбелязано, че досега в британското кралско семейство той е бил носен само от жени.
Когато през 1850 г. Кохинор е пренесен за първи път в Англия, той е подарен на кралица Виктория, която рядко го е носила като брошка. След това за пръв път е поставен в короната на кралица Александра, последвана от короната на кралицата майка за нейната коронация през 1937 г.
Покойната кралица Елизабет II също е видяна да носи Кохинор при коронацията си през 1953 г., според колекцията Royal Trust. След смъртта ѝ през 2022 г. обаче сегашната кралица-консорт Камила се въздържа да го носи по време на церемонията по коронацията на нея и крал Чарлз III, за да предотврати спорове.
През годините е имало много искания и протести Обединеното кралство да върне Кохинор на Индия, но той продължава да бъде част от бижутата на британската корона. Макар че и днес, векове след откриването му, той е един от най-известните диаманти в света, легендите и преданията за него все още се смятат за верни от мнозина.
Източник : / https://www.vesti.bg