Десетки са посетителите на седмото издание на събора на Свети Константин
Пещера. В съботният ден започна VII Национален фолклорен съборна на родното творчество Свети Константин 2023. „Събрали сме се тук за да докажем, че носим в сърцата си духовната сила, която са ни завещали предците, каза на откриването на форума Гълъбина Карамитрева- зам.-кмет на Община Пещера.
По думите й местата в Пещера и околността, които събират много хора са паметни, значими и духовни центрове за жителите на града. „Радостни сме, че в тези два дни с. Св. Константин е център на многолюдно веселие, на емоционални приятелски и родови срещи.“, допълни Карамитрева и пожела успехи на участниците, добро настроение на съборяните и лека работа на журито.
Съборът на Свети Константин ежегодно събира участници от различните краища на България – певци, свирачи, танцьори, разказвачи на народни предания, легенди, гатанки и приказки, инструментални, певчески, танцови групи и групи за народни обичаи.
Съборът се е превърнал не само в изява на българския дух, бит и култура, но и в мост, свързващ минало, настояще и бъдеще.
Тази година за участие са записани около 1 200 участници. „Целта на това значимо културно събитие е да популяризира българските традиции и обичаи, представяйки богатството на фолклорното ни изкуство от всички региони в страната.“, каза Руса Каврошилова- председател на комисията, която ще селектира и излъчи първенците в неделния ден. Съставът на журито включва популярните Здравко Мандаджиев, Илиян Сандрев и Майя Йорданова.
Водещ на програмата е обичаната Веселина Бабаджанкова. С родопски остроумици тя вдига настроението на присъстващите и ги сближава с изпълнителите. На 800 кв.м. в близост до сцената са разположени атракциони, павилиони, работилници, сергии и щандове.
„Биовет“АД проведе благотворителна продажба на първа и втора част от Алманах „Осемте хилядолетия на пещерската история“. Средствата постъпили от покупката на историческото четиво ще бъдат изразходвани за закупуване на носи и и сценични народни костюми за ансамбъла на ЦПЛР- ОДК Пещера.
В организираната Творителница децата можеха да избират между рисунката и икебаната или участие в спортните игри по хвърляне на топка, теглене на въже и скачане в чувал.
Победителите получиха награди, всички участници бяха наградени за участието си.
Курортистите могат да избират между традиционната скара на дървени въглища, домашен хляб на фурна, сладкиши, домашна лимонада, сладолед, прясна царевица и др. Шарени дантели, плетива, цветни конци и прежди, платове и народни носии, предлагат галантеристи и манифактуристи. Дърворезбари, ваятели и ювелири творят пред очите на минувачите.
Община Пещера за поредна година създаде перфектна организация и логистика за удобство на артисти, гости и жители на пещерското село. Осигурен беше безплатен превоз за желаещи да посетят музикалната проява. Сформирана е работна група, която отговаря за настаняване на гостите, паркиране на рейсовете на изпълнителите, съставите и автомобилите. Осигурен е екип от медици в случай на нужда. На разположение са органите на полицията и противопожарната охрана.
Община Пещера подсигури перфектно озвучаване и професионално осветление за късните часове от цялата конкурсна програма и подготви награден фонд, грамоти и лични награди на всички участници. В първата вечер от събора песните си ще изпълнят Николай Чалъков. Феерия и мистика ще внесат огнените пламъци на традиционния летен огън запален от кмета Йордан Младенов.