Църквата „Успение на Св.Богородица” в Пещера чества храмов празник
Пещера. Днес църквата „Успение на Св.Богородица” в Пещера чества храмовия си празник.
Храмът е построен от гърци- цинцари, които наброявали стотина семейства и се занимавали основно с търговия и скотовъдство. Тъй като българите в Пещера вече имали две свои църкви, те пожелали да си имат своя. Така малцинството с единодушие решава да си построи църква на сегашното и място през 1865 година. Дават и името „Свето Успение Богородично”.
Първият свещеник, който започва да служи тук е грък от Цариград- Атанас Туртов. Естествено и службите са на гръцки език, защото когато държавата е била под турско робство, същевременно е била под духовно гръцко робство. След него идват Аргириос, архимандрит Симеонос, Николас – отново грък.
През 1900-та година, българите в Пещера, взимат църквата „Свето Успение Богородично” и назначават свой свещеник- Петър Константинов. Сменят и името на храма на „Св.Св. Кирил и Методий”. Но според преданието една религиозна баба сънувала, че ако не се върне името на Св. Богородица ще има поличби по целия град. Тя разказала съня си на свещеника и отново върнали старото име на храма.
Църкавата определя този ден да се отслужва тържествена литургия и да се прави „въздигане на хляба“.
Според народната традиция празникът се нарича Голяма Богородица, за разлика от Малката Богородица, когато се чества рожденият ден на Христовата майка. След тържествена литургия, в църквата се освещават обредни хлябове, които жените раздават за здраве и за умрелите. Вярващите търсят покровителството на Св. Богородица в житейските проблеми.