Да си спомним за Мелина Меркури – последната гръцка богиня
По книгата на Мелина Меркури „Родена съм гъркиня“
Мелина е родена на 18 октомври 1920 г. Умира в Ню Йорк на 6 март 1994 година от рак на белия дроб.
За Мелина „кеф“ е най-гръцката дума на света, нещо като „дуенде“-то за испанците. За нея „кеф“ означава „фукане“, „перчене“ и дори нещо повече. Кефът е импровизация. Кефът е да рискуваш живота си. Кефът е това, което те кара да постигнеш двойно повече или нищо. Големият жест, това е кефът. Всъщност това е и самата Мелина Меркури.
Наричат Мелина „гръцката забележителност номер 2 след Партенона“, а прословутата френска писателка Колет казва за нея: „Достатъчно е тя да вдигне очи и – ето го Акрополът“. Всъщност и самата Мелина заявява без следа от престорена скромност: „Когато бях на 15, имах най-красивите очи в цяла Атина“.
Не е само песимизмът. Още от съвсем малка тя се чувства самотна. Това усещане по някакъв начин я преследва през целия й живот, въпреки образа на необуздана хедонистка, който тя си изгражда, поддържа и в който понякога дори вярва. Тъкмо рано осъзнатото усещане за самота тласка Мелина към сцената. Още повече, че училището никак не й върви. „Изключвана съм сигурно от двайсет училища, не можех да изкарам нито един изпит. Завърших гимназия единствено благодарение на телохранителите на дядо ми, Мимис и Костас, които често заплашваха учителите с пистолети – наистина! – само и само да изкарам някое контролно. Не чета книги. Никога не съм чела нищо, освен пиеси и сценарии.“ За разлика от повечето актьори Мелина знае с абсолютна точност кога и как се заразява от театъра. Всичко започва съвсем глупаво, по детински, от желанието да покаже на всички какво може. „Вместо просто да поднесеш нещо на някого, ти го взимаш, правиш жестове, мимики и хората те аплодират: „Браво! Колко е интелигентна малката!“ Когато се чувствах самотна, заставах пред огледалото и правех гримаси. После, след като бях „поставила“ своя номер, го показвах пред хората. И естествено, те ме харесваха.“
Слуховете обаче имат известно основание. Горе-долу по това време малката „актриса“, още ненавършила 14, се влюбва лудо в един голям актьор. Гиоргос е на 35 години и е известен прелъстител. Мелина не пропуска нито едно негово представление. „Трябваше да гледам Гиоргос всяка вечер или да умра.“ Проблемът с парите за представленията разрешава лесно като проси из улиците. Лъже, че е диабетичка и й трябват пари за инсулин, че трябва спешно да си купи билет за влака, че се е изгубила. Така или иначе, всяка вечер Мелина е на първия ред в театъра, впила очи в Гиоргос. Мълвата бързо се разнася, а скандалът назрява – „Мелина, 14-годишна, девствена, внучка на кмета Спирос – в ноктите на Гиоргос, най-известния покорител на женски сърца в Гърция“.
Девственицата Мелина пише на актьора безчет писма, ужасно досадна е. Един ден се срещат, той я черпи сладолед, а тя бърза да му каже, че отдавна е навършила 16. Той я изпраща и по пътя я целува. По някакъв странен начин всички разбират за тази целувка. Когато се прибира, семейството я чака. Всички са там. Чичо й й удря страшен шамар. Мелина се разплаква и казва, че Гиоргос не я е докоснал изобщо. Любимият й дядо обаче също не й вярва, а това дълбоко я наранява. Решава да се самоубие и се хвърля под една кола, но спирачките й се оказват здрави. „Така, на 14 години познах първата любов – пожелах да умра. По-късно никога не съм си помисляла да умра заради някой мъж. По-скоро имам страстното желание да живея.“
Източник : / https://eva.bg