Спас Киричев: “Скулптурата“ винаги е била моя мечта
[dropcap]П[/dropcap]азарджик. Предизвикателството да изваеш някои от най-великите личности в историята и да запечаташ образа на геройството в монументалното изкуство.
Можем ли да заличим миналото, ако заличим паметниците от него?
Спас Киричев е български скулптор с дългогодишен опит в монументалната скулптора и малката пластика.
Роден е 1959 г. в Пазарджик. 1988 г. – Завършва Художествена Академия в гр. София специалност “скулптура” при проф. Борис Гондов. Член на СБХ.
Получава награда за скулптура в ОХИ “Благоевград”. Награда на Община Пазарджик 2001г. Участва в изложба в гр. Бургведел – Германия.
Спас Киричев е главен герой в “Нашият ден“ на БНР.
“Живея в ателието си, в момента съм в него и очаквам да започна работния си ден. Първо си представям какво трябва да правя през деня. Като във всяка една работилница и тук има почистване, програма и т.н.
Завършва “скулптура“
Животът ми беше свързан преди всичко с една такава традиция за кандидат-студентството. Имах 4-годишен кандидат-студентски период. В онези времена влизането в Художествената академия беше много голям проблем. Имаше много голям наплив и голяма конкуренция.
Това, което съм научил като кандидат-студент през тези 4 години ми е помогнало много в моето развитие.
Моята мечта винаги е била да се занимавам със “скулптура“ и се радвам, че се осъществи.
Дядо ми, на когото съм кръстен, имаше такива наклонности. Обичаше да прави огромни фигури от сняг.
Преди да извае образ
Преди всичко се запознавам с историята. Когато направих първия си монументален обект на „Св. Св. Кирил и Методий“ в Пазарджик се наложи доста да прочета, въпреки че нашето поколение е доста образовано, казвам го без ирония.
Научих много факти за братята Кирил и Методий, които преди това просто са ми минавали покрай ушите. Благодарен съм именно за това, че научавам фактите за всеки един обект, който трябва да направя.