Пещерци почитат св. Трифон от стародавни времена
[dropcap]П[/dropcap]ещера. От отколешни времена пещерци почитат св. Трифон като покровител на лозарството и винарството. От 1886 до 1900 година, почти всяко семейство от града има лозе. Гроздоберът в онези времена винаги е започвал след Кръстовден / 14 септември/, пише Анастас Пунев в своя Енциклопедичен речник като уточнява, че времето е избрано поради по- високото разположение на града.
Преди заветната дата наставала масова подготовка на съдовете- бадеми, каци, чебури, бурета. Те се ремонтирали, измивали ги и ги киснели да се задуят. Пренасянето на гроздето е ставало предимно с конски или магарешки впрягове, поради наклонения и терасовиден терен.
По традиция домакините от къщата приготвяли овнешко с прясно зеле а на лозето готвели овнешко със зелени чушки. Цяла седмица се носи весел глъч. След прибиране на гроздето започвали същинските грижи на пещерци. Мъжете се сбирали да обменят опит как се прави вино, женурята пък се фукали коя е стъкмила по- добра зимнина от гроздовия сок.
И до днес в града се помни вкусът на рачела, баламата и суджукът.Пунев отбелязва, че за времето си най-масовата земеделска практика е гроздоберът.